Zadzwoń:

MENU

MENU

Umów się na wizytę

Pozostaw swoje dane kontaktowe, a my oddzwonimy w pierwszej wolnej chwili, aby umówić Twoją wizytę w Sorriso Dental Clinic.


Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody.


Zawsze 2 dni przed terminem wizyty, wysyłamy Wam wiadomość sms z prośbą o potwierdzenie wizyty. Prosimy odpisać “T” jeśli ją potwierdzacie lub “N” jeśli nie możecie się zjawić. Potwierdzenie wizyty jeszcze nigdy nie było tak proste!
Uzupełnij pola formularza.

2023-09-05

Gumki separacyjne w ortodoncji – czym są? Kiedy są potrzebne?

Jeżeli przygotowujesz się do założenia aparatu ortodontycznego, być może słyszałeś o gumkach separacyjnych. Są to specjalne gumki, które odseparowują od siebie określone zęby. Ich noszenie może być bolesne, ale nie musi. Kiedy gumki separacyjne są niezbędne i dlaczego stosowane są w leczeniu ortodontycznym? Oto odpowiedź.


Czym są gumki separacyjne w ortodoncji?


Gumki separacyjne, określane też mianem separatorów lub separacji, wykorzystywane są w leczeniu ortodontycznym. Wykorzystuje się po to, aby oddzielić od siebie zęby i zwiększyć ilość miejsca między nimi. Zakłada się je w przestrzeniach międzyzębowych z przedniej i tylnej strony zęba. Mają okrągły kształt i grubość 0,5-1,5 mm. Do tego wyróżniają się sprężystością. Można je znaleźć w dwóch wariantach kolorystycznych: zielonym oraz niebieskim. Pierwsze zakłada się na zęby przednie, drugie z kolei na boczne. Czasem zakłada się je tylko po jednej stronie.

Dzięki gumkom separacyjnym można rozsunąć ściśnięte z sobą struktury. To z kolei sprawia, że trzonowce są lepiej przygotowane do założenia aparatu. Gumki nosi się przez kilka dni (zwykle od 3 do 7) przed założeniem aparatu, a po pobraniu wycisków. Pacjent nie powinien w tym czasie ich samodzielnie demontować. Cały proces zakładania gumek trwa dosłownie moment i odbywa się z wykorzystaniem profesjonalnych kleszczy.

Gumki separacyjne w ortodoncji – czym są? Kiedy są potrzebne?


Jak działają gumki separacyjne w ortodoncji? Jakie korzyści dają?


Celem gumek separacyjnych jest utworzenie miejsca dla pierścieni, która stabilizują w następnej kolejności aparat na zęby.


Gumki separacyjne a ból


Warto jednak wiedzieć, że noszenie gumek separacyjnych zwykle nie wywołuje bólu. Zdarza się jednak, że bywa niekomfortowe, a także bolesne – przy spożywaniu pokarmów oraz szczotkowaniu zębów (na które założono separatory). W takiej sytuacji najlepiej przez ten czas stosować dietę płynną. Zazwyczaj dolegliwości tego typu mijają w przeciągu kilku dniu. Jeżeli jednak nie ustępują, należy skonsultować się z ortodontą.

Skontaktuj się z nami


Nurtuje Cię temat gumek separacyjnych? Zastanawiasz się, czy będą one u Ciebie dobrym rozwiązaniem? A może chcesz dowiedzieć się więcej na temat aparatu ortodontycznego? Zapraszamy do Sorriso. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Zadzwoń na numer +48 52 880 88 20 lub wypełnij formularz na stronie. Umów się z nami w wybranym terminie!Bezbolesne leczenie zębów

Dentofobia, czyli paniczny strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, to powszechny problem. Lęk ten spowodowany jest najczęściej negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa oraz przekonaniem, że wykonanie każdego zabiegu musi wiązać się z bólem. Nic bardziej mylnego!

W Sorriso dokładamy wszelkich starań, by zapewnić Pacjentom maksymalny komfort w trakcie leczenia. Jak to osiągamy? Bogate doświadczenie, szeroka wiedza, umiejętności, a także empatyczne podejście naszych ekspertów pozwalają uczynić każdą wizytę przyjemnym doświadczeniem.

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

GOOGLE

FACEBOOK

ZNANY LEKARZ

Sorriso Dental Clinic

GOOGLE

FACEBOOK

ZNANY LEKARZ

Sorriso Dental Clinic

Umów się na wizytę

+48 52 880 88 20

W Sorriso Dental Clinic cenimy sobie dobro Pacjentów, bez wytchnienia poszukując nowych rozwiązań mogących zagwarantować im bezkonkurencyjne leczenie. Kompleksowość, troska i dążenie do osiągnięcia najlepszych możliwych efektów są naszą siłą napędową.