Zadzwoń:

MENU

MENU

Umów się na wizytę

Pozostaw swoje dane kontaktowe, a my oddzwonimy w pierwszej wolnej chwili, aby umówić Twoją wizytę w Sorriso Dental Clinic.


Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody.


Zawsze 2 dni przed terminem wizyty, wysyłamy Wam wiadomość sms z prośbą o potwierdzenie wizyty. Prosimy odpisać “T” jeśli ją potwierdzacie lub “N” jeśli nie możecie się zjawić. Potwierdzenie wizyty jeszcze nigdy nie było tak proste!
Uzupełnij pola formularza.

2025-01-07

Paradontoza – przyczyny

Co to jest paradontoza? Otóż jest to przewlekłe zapalenie przyzębia. To choroba, której nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczona niesie ze sobą poważne konsekwencje – doprowadza do rozchwiania zębów, a ostatecznie nawet do ich utraty. Jak dochodzi do rozwoju tej choroby? W niniejszym wpisie omówimy przyczyny, które do niej doprowadzają.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej

A zatem jakie są przyczyny paradontozy? Do najczęstszych należą zaniedbania w higienie jamy ustnej. Na zębach stale odkłada się płytka bakteryjna – miękki osad, w którym w dużych ilościach żyją bakterie próchnicotwórcze. Płytkę tę można na bieżąco usuwać w stosunkowo łatwy sposób – wystarczy regularnie i dokładnie myć zęby. Jeśli się tego zaniedba, to w krótkim czasie płytka ulega mineralizacji i twardnieje, zmieniając się w kamień nazębny – to efekt działania substancji mineralnych zawartych w ślinie.

Kamień nazębny stanowi poważny problem nie tylko dlatego, że – tak jak na płytce bakteryjnej – żyją na nim skupiska bakterii. Nawarstwia się on również pod linią dziąseł. Dochodzi do wytwarzania się patologicznych kieszonek dziąsłowych i rozwoju stanów zapalnych dziąseł.

Palenie papierosów

Omawiając przyczyny powstawania paradontozy, nie powinniśmy zapominać o tytoniu i innych używkach. Zawarte w dymie tytoniowym substancje, przede wszystkim nikotyna, osłabiają ukrwienie dziąseł. To utrudnia ich regenerację, sprzyjając rozwojowi stanów zapalnych. Oprócz tego palenie papierosów obniża odporność organizmu, więc trudniej mu zwalczać infekcje. Dlatego u palaczy paradontoza szybciej się rozwija, a leczenie ma mniejszą skuteczność.

Choroby ogólnoustrojowe

Niektóre przewlekłe choroby ogólnoustrojowe wywierają niekorzystny wpływ na kondycję dziąseł. Należy do nich cukrzyca – podwyższony poziom glukozy we krwi sprzyja namnażaniu bakterii w jamie ustnej i obniża zdolność organizmu do walki z infekcjami. Natomiast osteoporoza osłabia strukturę kości wokół zębów, co zwiększa ryzyko ich utraty.

Wady zgryzu

Nie jest to bezpośrednia przyczyna, ale warto zwrócić uwagę, że nieprawidłowe ustawienie zębów często utrudnia lub nawet uniemożliwia ich dokładne, prawidłowe czyszczenie. W efekcie w tych niedostępnych miejscach gromadzi się płytka bakteryjna i, co za tym idzie, kamień. Innym zagrożeniem wynikającym z wad zgryzu jest nieprawidłowe rozłożenie sił w jamie ustnej. Zęby podczas żucia są nierównomiernie obciążone. Dochodzi do przeciążeń, które mogą prowadzić do uszkodzenia tkanek przyzębia.

Dieta

Dieta uboga w składniki odżywcze, takie jak witamina C, witamina D, wapń czy antyoksydanty, może osłabić zdrowie dziąseł. Witamina C jest kluczowa dla produkcji kolagenu, który odpowiada za strukturę tkanek przyzębia. Jej niedobór może prowadzić do osłabienia dziąseł i zwiększenia podatności na infekcje. Z kolei nadmierne spożycie cukrów sprzyja rozwojowi próchnicy oraz namnażaniu bakterii, które są głównym czynnikiem wywołującym paradontozę.

Predyspozycje genetyczne

Genetyka odgrywa istotną rolę, gdy chodzi o przyczyny paradontozy. Badania pokazują, że osoby, które mają w rodzinie historię tej choroby, są bardziej narażone na jej wystąpienie. Mutacje w genach odpowiedzialnych za odpowiedź immunologiczną organizmu mogą wpływać na zdolność walki z infekcjami bakteryjnymi w obrębie jamy ustnej. Osoby z genetyczną predyspozycją powinny szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać stomatologa.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o paradontozie, zapraszamy do Sorriso. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 52 880 88 20 lub wypełniając formularz.



Bezbolesne leczenie zębów

Dentofobia, czyli paniczny strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, to powszechny problem. Lęk ten spowodowany jest najczęściej negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa oraz przekonaniem, że wykonanie każdego zabiegu musi wiązać się z bólem. Nic bardziej mylnego!

W Sorriso dokładamy wszelkich starań, by zapewnić Pacjentom maksymalny komfort w trakcie leczenia. Jak to osiągamy? Bogate doświadczenie, szeroka wiedza, umiejętności, a także empatyczne podejście naszych ekspertów pozwalają uczynić każdą wizytę przyjemnym doświadczeniem.

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

GOOGLE

FACEBOOK

ZNANY LEKARZ

Sorriso Dental Clinic

GOOGLE

FACEBOOK

ZNANY LEKARZ

Sorriso Dental Clinic

Umów się na wizytę

+48 52 880 88 20

W Sorriso Dental Clinic cenimy sobie dobro Pacjentów, bez wytchnienia poszukując nowych rozwiązań mogących zagwarantować im bezkonkurencyjne leczenie. Kompleksowość, troska i dążenie do osiągnięcia najlepszych możliwych efektów są naszą siłą napędową.