Bezpłatne zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne
TYLKO do końca 2024 roku!
MENU
MENU
Periodontologia jest działem stomatologii, który zajmuje się diagnostyką i kompleksowym leczeniem chorób przyzębia. Przyzębie to grupa tkanek otaczających ząb, które utrzymują go w zębodole. Są to dziąsła, ozębna, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego. Aby skutecznie leczyć choroby przyzębia, periodontologia często wymaga ścisłej współpracy z innymi gałęziami stomatologii, między innymi chirurgią szczękową i ortodoncją.
Główną bezpośrednią przyczyną chorób przyzębia są bakterie żyjące w jamie ustnej. Można skutecznie chronić się przed ich szkodliwym działaniem, ale potrzebne jest do tego odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej. Jeżeli zostanie ona zaniedbana, efekty mogą być poważne.
Na zębach stale osadza się płytka bakteryjna. Powinno się ją na bieżąco usuwać, dlatego tak ważne jest codzienne mycie zębów. Inaczej płytka ulega mineralizacji na skutek działania substancji zawartych w ślinie, twardnieje i przekształca się w kamień nazębny. Kamienia nie da się usunąć samemu w domowych warunkach. Dlatego ważne są regularne wizyty higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym. Profesjonalna higienizacja z użyciem odpowiedniego sprzętu pozwala oczyścić zęby z kamienia i osadów. Zaleca się przechodzenie gabinetowej higienizacji co najmniej raz na pół roku.
Jeżeli zaniedba się profilaktyki, kamień przyrasta i namnażają się na nim bakterie. Co gorsza, odkłada się on również poniżej linii dziąseł. Powstają patologiczne kieszonki dziąsłowe. W procesie przetwarzania cukru bakterie produkują kwaśne substancje, które podrażniają dziąsła, wywołując stan zapalny. To początkowe stadium choroby przyzębia.
Ryzyko chorób przyzębia jest większe u Pacjentów z wadami zgryzu, które doprowadzają do zaburzenia odpowiedniego rozkładu sił w jamie ustnej. Do czynników ryzyka należy też stosowanie używek oraz dziedziczne uwarunkowania.
Po czym rozpoznać chorobę przyzębia? Do pierwszych objawów należy zaczerwienienie i obrzęk dziąseł. Stają się one wrażliwe na dotyk, a także zaczynają krwawić podczas szczotkowania zębów.
Zęby mogą stać się nadwrażliwe – zaczynają reagować krótkotrwałym, intensywnym bólem na wysoką i niską temperaturę (na przykład bolą podczas spożywania ciepłych i zimnych pokarmów i napojów), bodźce chemiczne (słodki i kwaśny smak) i dotyk. To efekt recesji dziąsła i spowodowanego nią odsłonięcie szyjek zębowych.
Jeżeli nie podejmie się na wczesnym etapie leczenia, choroba się rozwija, a objawy pogłębiają. W zaawansowanym stadium dochodzi do procesów takich jak migracja nabłonka kieszonki dziąsłowej w kierunku szczytu korzenia, destrukcja włókien kolagenowych ozębnej, zapalna resorpcja kości wyrostka.
Ponieważ przyzębie to grupa tkanek odpowiadających za umocowanie zębów w zębodole, zaawansowany stan zapalny odbija się niekorzystnie na ich stabilności. Zęby stają się rozchwiane, a w ostateczności dochodzi nawet do ich utraty.
Leczenie periodontologiczne, jak w każdym przypadku, jest poprzedzone wnikliwą diagnostyką. W Sorriso korzystamy z własnego centrum diagnostycznego. Dzięki temu, że potrzebne badania przeprowadzamy na miejscu, a lekarze od razu uzyskują dostęp do ich wyników, możemy zaoszczędzić cenny czas i jak najszybciej rozpocząć leczenie. To zwiększa szanse na zaradzenie chorobie we wczesnym stadium jej rozwoju.
W początkowej fazie problemowi może zaradzić oczyszczenie zębów z kamienia. W tym celu wykonuje się skaling nad- oraz poddziąsłowy z użyciem nowoczesnego skalera emitującego ultradźwięki. Narzędzie to rozbija kamień nazębny, nie uszkadzając przy tym samej powierzchni zębów.
W bardziej zaawansowanym stadium metodą leczenia jest kiretaż. W zabiegu tym stosuje się specjalistyczne narzędzia, czyli kirety, aby oczyścić kieszonki dziąsłowe i korzenie zębów z czynników powodujących stan zapalny. W przypadku stosunkowo płytkich kieszonek, o głebokości nie przekraczającej 5 mm, wykonuje się kiretaż zamknięty. Głębsze kieszonki wymagają przeprowadzenia kiretażu otwartego, w którym uzyskuje się dostęp do tkanek poprzez nacięcie dziąsła. Oczyszczenie kieszonki i korzenia ze złogów kamienia i ziarniny zapalnej przynosi efekty w postaci zniwelowania stanu zapalnego i spłycenia kieszonek.
Leczenie periodontologiczne obejmuje również zabiegi odbudowy dziąsła, takie jak pokrycie recesji dziąsłowych i poszerzenie strefy dziąsła właściwego. Zabiegi te odbywają się przy wykorzystaniu tkanki miękkiej pobranej z innego obszaru jamy ustnej, na przykład podniebienia, i przeszczepieniu jej w odpowiednie miejsce.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu chorób przyzębia, zapraszamy do Sorriso. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 52 880 88 20 lub wypełniając formularz.
Dentofobia, czyli paniczny strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, to powszechny problem. Lęk ten spowodowany jest najczęściej negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa oraz przekonaniem, że wykonanie każdego zabiegu musi wiązać się z bólem. Nic bardziej mylnego!
W Sorriso dokładamy wszelkich starań, by zapewnić Pacjentom maksymalny komfort w trakcie leczenia. Jak to osiągamy? Bogate doświadczenie, szeroka wiedza, umiejętności, a także empatyczne podejście naszych ekspertów pozwalają uczynić każdą wizytę przyjemnym doświadczeniem.
W Sorriso Dental Clinic cenimy sobie dobro Pacjentów, bez wytchnienia poszukując nowych rozwiązań mogących zagwarantować im bezkonkurencyjne leczenie. Kompleksowość, troska i dążenie do osiągnięcia najlepszych możliwych efektów są naszą siłą napędową.