Zadzwoń:

MENU

MENU

Umów się na wizytę

Pozostaw swoje dane kontaktowe, a my oddzwonimy w pierwszej wolnej chwili, aby umówić Twoją wizytę w Sorriso Dental Clinic.


Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody.


Zawsze 2 dni przed terminem wizyty, wysyłamy Wam wiadomość sms z prośbą o potwierdzenie wizyty. Prosimy odpisać “T” jeśli ją potwierdzacie lub “N” jeśli nie możecie się zjawić. Potwierdzenie wizyty jeszcze nigdy nie było tak proste!
Uzupełnij pola formularza.

2023-04-28

Czy usuwać ósemki?

Zęby mądrości często zachowują się raczej niemądrze, sprawiając problemy w jamie ustnej. Można rzec, że często więcej z nimi kłopotu niż pożytku. Ale czy zawsze wymagają usunięcia?

Czy usunięcie ósemek jest konieczne?

Ósemki są szczególnym rodzajem zębów. Nie u każdego się one wyrzynają – u około 35% ludzi w ogóle się nie pojawiają. U pozostałych pojawiają się w okolicach dwudziestego piątego roku życia i często już od początku sprawiają problemy. Dlatego tak często trzeba je usuwać. Ale czy zawsze jest to konieczne?
Otóż nie. Nowoczesna stomatologia kieruje się zasadą, by unikać usuwania zębów bez potrzeby. Dlatego jeśli ósemka jest zdrowa, wyrasta prawidłowo i w odpowiednim miejscu, powinna być traktowana jak każdy zwykły ząb. Różnica jest tylko taka, że ósemki trzeba otoczyć jeszcze większą troską. To dlatego, że znajdują się na samym końcu łuków zębowych, są zatem trudniej dostępne i trzeba bardziej się postarać, by dokładnie je doczyścić. Nie można też zapominać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, które pozwolą na bieżąco kontrolować stan zębów mądrości.

Inną przyczyną bólu może być nadwrażliwość zębów. Powoduje ona krótki, lecz intensywny ból, pojawiający się w reakcji na określone czynniki zewnętrzne, na przykład temperaturę czy bodźce chemiczne i dotykowe. Zęby bolą więc podczas spożywania ciepłych lub zimnych posiłków, a także przy jedzeniu potraw słodkich lub kwaśnych czy też podczas szczotkowania. Nadwrażliwość może mieć różne źródła – zwykle powodem jest starcie szkliwa lub odsłonięcie szyjek zębowych.

Kiedy usuwa się ósemki?

Ósemek nie usuwa się więc, jeśli są zdrowe i nie sprawiają problemów. Kłopot w tym, że taka sytuacja wcale nie jest częsta. Szacuje się, że aż u 80% osób, u których wyrżną się ósemki, zęby te będą – wcześniej czy później – wymagać usunięcia

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest niedogodne umiejscowienie ósemek w jamie ustnej. Ponieważ znajdują się na końcu łuków zębowych, dostęp do nich jest utrudniony, a to poważna przeszkoda w utrzymaniu ich właściwej higieny. Efekt jest taki, że ósemki łatwiej niż pozostałe zęby padają ofiarą próchnicy. Co gorsza, nierzadko nie nadają się do leczenia z powodu utrudnionego do nich dostępu oraz specyficznej budowy – wówczas usunięcie staje się jedynym możliwym rozwiązaniem.

Poza tym ósemki nie mają swoich odpowiedników w uzębieniu mlecznym, dlatego zdarza się, że w jamie ustnej dorosłego po prostu nie ma dla nich wystarczająco dużo miejsca. W takiej sytuacji ósemki nie mają możliwości, aby prawidłowo się wyrżnąć. Przez to ósemki mogą wyrzynać się w nieprawidłowym kierunku, popychając sąsiednie zęby, zwracając się koroną w ich stronę i naciskając na ich korzeń. Może to doprowadzić nawet do odwrócenia efektów leczenia ortodontycznego i powstania stłoczeń zębów.

Zresztą usunięcie ósemek jest zalecane czasem nawet wtedy, gdy nie powodują one żadnych dolegliwości, ale lekarz stwierdzi obecność ryzyka, że ósemka zacznie wyrzynać się bardziej aktywnie i wywierać nacisk na pozostałe zęby.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o ósemkach i o tym, jak przeprowadza się ich usuwanie, zapraszamy do Sorriso – tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 52 880 88 20 lub wypełniając formularz. Zapraszamy!Bezbolesne leczenie zębów

Dentofobia, czyli paniczny strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, to powszechny problem. Lęk ten spowodowany jest najczęściej negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa oraz przekonaniem, że wykonanie każdego zabiegu musi wiązać się z bólem. Nic bardziej mylnego!

W Sorriso dokładamy wszelkich starań, by zapewnić Pacjentom maksymalny komfort w trakcie leczenia. Jak to osiągamy? Bogate doświadczenie, szeroka wiedza, umiejętności, a także empatyczne podejście naszych ekspertów pozwalają uczynić każdą wizytę przyjemnym doświadczeniem.

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

GOOGLE

FACEBOOK

ZNANY LEKARZ

Sorriso Dental Clinic

GOOGLE

FACEBOOK

ZNANY LEKARZ

Sorriso Dental Clinic

Umów się na wizytę

+48 52 880 88 20

W Sorriso Dental Clinic cenimy sobie dobro Pacjentów, bez wytchnienia poszukując nowych rozwiązań mogących zagwarantować im bezkonkurencyjne leczenie. Kompleksowość, troska i dążenie do osiągnięcia najlepszych możliwych efektów są naszą siłą napędową.