Bezpłatne zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne
TYLKO do końca 2024 roku!
MENU
MENU
Budowa implantu zęba to z pewnością interesujące zagadnienie. Warto wiedzieć, z jakich części składa się taka odbudowa, a także z jakiego materiału jest wykonana. Tym właśnie zajmiemy się w naszym najnowszym wpisie.
Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, co to są implanty zębowe. A są to niewielkie elementy, które wszczepia się w kość żuchwy lub szczęki. Implanty integrują się z nią – są obrastane przez tkankę kostną, co pozwala im przejąć rolę korzeni zębowych. W ten sposób stają się stabilną podstawą, na której można zamocować wybrane uzupełnienie protetyczne.
Budowa implantu zęba jest dość prosta. Właściwy implant to filar, nazywany również wszczepem lub implantem wewnątrzkostnym. Z wyglądu przypomina on niewielką śrubkę – tak jak ona, ma charakterystyczną gwintowaną powierzchnię, która ułatwia implantację. Zabieg ten polega na wkręceniu filaru w kość. Potem następuje proces osteointegracji, w którym jest on obrastany przez tkankę kostną. Gdy proces ten jest zakończony, filar już w pełni zastępuje naturalny korzeń zęba i jest podstawą do zamocowania korony protetycznej, mostu lub protezy.
Drugim elementem, który trzeba tu omówić, jest łącznik. Jest on umieszczany między filarem a koroną protetyczną, a jego zadaniem jest – zgodnie z nazwą – łączenie tych elementów. Pełni on zatem rolę anatomicznej szyjki zębowej. To dzięki łącznikowi możliwe jest zamocowanie na filarze rekonstrukcji protetycznej. Nadaje on całej konstrukcji potrzebną wytrzymałość i stabilność. Są produkowane różne rodzaje łączników – dzięki temu zróżnicowaniu można wybrać łącznik odpowiedni dla danego Pacjenta, biorąc pod uwagę miejsce założenia implantu, kąt jego nachylenia i zakres leczenia.
Ostatnim ważnym elementem jest korona protetyczna – część mocowana nad linią dziąsła, która zastępuje naturalną koronę zębową. Odtwarza ją zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki.
Implant to element metalowy. Z jakiego metalu są implanty? Najczęściej jest to tytan. Ma on odpowiednie do tego celu właściwości. Przede wszystkim jest materiałem biozgodnym, co oznacza, że organizm nie traktuje go jak ciała obcego i nie odrzuca. Tytan nie powoduje reakcji alergicznych i stanów zapalnych.
Inną jego istotną cechą jest wytrzymałość. Ta właściwość ma ogromne znaczenie, ponieważ implanty w jamie ustnej każdego dnia są poddawane takim samym obciążeniom jak naturalne korzenie zęba – przede wszystkim wiążą się one z gryzieniem i żuciem pokarmu. Co nie mniej ważne, metal ten jest też odporny na korozję.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o implantach, zapraszamy do Sorriso – tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 52 880 88 20 lub wypełniając formularz.
Dentofobia, czyli paniczny strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, to powszechny problem. Lęk ten spowodowany jest najczęściej negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa oraz przekonaniem, że wykonanie każdego zabiegu musi wiązać się z bólem. Nic bardziej mylnego!
W Sorriso dokładamy wszelkich starań, by zapewnić Pacjentom maksymalny komfort w trakcie leczenia. Jak to osiągamy? Bogate doświadczenie, szeroka wiedza, umiejętności, a także empatyczne podejście naszych ekspertów pozwalają uczynić każdą wizytę przyjemnym doświadczeniem.
W Sorriso Dental Clinic cenimy sobie dobro Pacjentów, bez wytchnienia poszukując nowych rozwiązań mogących zagwarantować im bezkonkurencyjne leczenie. Kompleksowość, troska i dążenie do osiągnięcia najlepszych możliwych efektów są naszą siłą napędową.