Zadzwoń:

MENU

MENU

Umów się na wizytę

Pozostaw swoje dane kontaktowe, a my oddzwonimy w pierwszej wolnej chwili, aby umówić Twoją wizytę w Sorriso Dental Clinic.


Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody.


Zawsze 2 dni przed terminem wizyty, wysyłamy Wam wiadomość sms z prośbą o potwierdzenie wizyty. Prosimy odpisać “T” jeśli ją potwierdzacie lub “N” jeśli nie możecie się zjawić. Potwierdzenie wizyty jeszcze nigdy nie było tak proste!
Uzupełnij pola formularza.

2024-02-15

Implanty zębowe – powikłania

Implanty zębowe pozwalają skutecznie odbudować wybrakowane uzębienie. Ale mogą też wiązać się z pewnymi powikłaniami.

Powikłania po implantacji zęba – nieudana osseointegracja

Jeśli chodzi o powikłania po wszczepieniu implantu zębowego, to przede wszystkim trzeba wspomnieć o ryzyku odrzucenia implantu.

Na czym ono polega? Otóż dla skutecznego leczenia implantologicznego implant musi zintegrować się z tkanką kostną żuchwy lub szczęki. To proces osseointegracji (lub osteointegracji, bo i tak bywa nazywany). Dzięki obrośnięciu przez kość implanty przejmują funkcje korzeni zębowych i stają się stabilną podstawą pod odbudowę protetyczną. Niestety czasem proces ten kończy się niepowodzeniem.

Nie jest to częsty problem – zachodzi jedynie w 1,5%-2% wszystkich przypadków. Do odrzucenia implantu może jednak dojść niekiedy nawet przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu i wysokiej jakości implantach, a to na skutek niestosowania się Pacjenta do lekarskich zaleceń pozabiegowych.

W przypadku elementów takich jak implanty stomatologiczne, powikłania najczęściej wynikają z zaniedbań w higienie jamy ustnej. Ich efektem mogą być stany zapalne. Jeżeli dochodzi do nich w okresie wzrastania implantów, proces ten zostaje zaburzony. Także palenie papierosów może go zaburzyć, gdyż zwiększa ryzyko stanów zapalnych dziąseł i otaczających implanty tkanek.

Ale przyczyna odrzucenia implantu może być też niezależna od Pacjenta i być spowodowana słabym ukrwieniem bądź chorobą autoimmunologiczną.

Po czym poznać, że implant się nie przyjął? Typowymi objawami jest długie gojenie miejsca wokół implantu, krwawienie, opuchlizna, dolegliwości bólowe. Takie symptomy prawdopodobnie świadczą o stanie zapalnym dziąseł. Może pojawić się też powiększenie węzłów chłonnych i ból gardła. Ale najgorzej, jeśli implant się porusza – to wyraźny znak, że implantacja się nie powiodła.

Implanty zębów – powikłania po integracji z kością

Nawet, gdy implanty prawidłowo zintegrują się z tkanką kostną. może później dojść do pewnych powikłań. Powikłania po implantach mogą pojawić się w postaci periimplantitis – zapalenia tkanek miękkich wokół implantów połączonego z ubytkiem tkanek twardych. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia są zaniedbania higieny jamy ustnej. Rozwinięty stan zapalny sprawia, że implant stopniowo traci kostne podparcie, zaczyna się więc ruszać i wypada.

Również rozwijające się z wiekiem schorzenia powodujące ubytek tkanki kostnej mogą mieć duży wpływ na utratę stabilności implantów.

Powikłania po implantach stomatologicznych – jak im zapobiegać?

Kluczem do sukcesu jest ścisłe stosowanie się do lekarskich zaleceń pozabiegowych. Nie można też zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej – o implanty należy dbać tak samo jak o naturalne zęby – myć je i nitkować przynajmniej dwa razy dziennie. Ważne są także regularne wizyty kontrolne u stomatologa, które pozwolą w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Jeżeli dojdzie do odrzucenia implantu zęba, nie należy załamywać rąk. Lekarz musi po prostu określić przyczynę powikłań i zastosować odpowiednie metody, by im zaradzić w przyszłości.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu implantologicznym, odwiedź Sorriso Dental Clinic. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 52 880 88 20 lub wypełniając formularz.Bezbolesne leczenie zębów

Dentofobia, czyli paniczny strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, to powszechny problem. Lęk ten spowodowany jest najczęściej negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa oraz przekonaniem, że wykonanie każdego zabiegu musi wiązać się z bólem. Nic bardziej mylnego!

W Sorriso dokładamy wszelkich starań, by zapewnić Pacjentom maksymalny komfort w trakcie leczenia. Jak to osiągamy? Bogate doświadczenie, szeroka wiedza, umiejętności, a także empatyczne podejście naszych ekspertów pozwalają uczynić każdą wizytę przyjemnym doświadczeniem.

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

GOOGLE

FACEBOOK

ZNANY LEKARZ

Sorriso Dental Clinic

GOOGLE

FACEBOOK

ZNANY LEKARZ

Sorriso Dental Clinic

Umów się na wizytę

+48 52 880 88 20

W Sorriso Dental Clinic cenimy sobie dobro Pacjentów, bez wytchnienia poszukując nowych rozwiązań mogących zagwarantować im bezkonkurencyjne leczenie. Kompleksowość, troska i dążenie do osiągnięcia najlepszych możliwych efektów są naszą siłą napędową.